איזה משקיעים אתם בקרן ההשתלמות: סיכון גבוה או נמוך?

אם אתם כמו רוב המשקיעים, אז כנראה שאתם תמיד מתלבטים בעניין השקעות וככל הנראה מושקעים במסלול כללי.

בכל קרנות ההשתלמות קיימים מסלולי השקעה רבים, החל ממסלול עם אפס סיכון כמו מסלול שקלי טווח קצר, ועד מסלולים שנחשבים “מסוכנים”; דהיינו קרוב ל-100% מניות או מסלול מחקה מדד S&P 500 שכולל מניות חו”ל (בעיקר מארצות הברית).

כדי לזהות איזה סוג של משקיע אתם, צריך לשאול כמה שאלות:

  • איך אתם מתמודדים עם הפסדים?
  • מהו טווח ההשקעה ומתי נפתחה קרן ההשתלמות?
  • האם הקרן חדשה או ותיקה ונזילה?
  • אם הקרן נזילה, מה מטרת הכסף?

 

לפי התשובות לשאלות והעדפות אלו, תוכלו לדעת איזה משקיע אתם.

השוואת קרנות השתלמות - אתר גמלנט
השוואת קרנות השתלמות – אתר גמלנט


המשקיע שאוהב לקחת סיכונים

ידוע כי בטווח ארוך, השקעה במסלול מנייתי מניבה תשואות מצוינות; גם אם יש חודשים או שנים בהם הכסף מפסיד עקב הירידות בבורסות בארץ ובעולם.

משקיע שאוהב לקחת סיכונים, בוחר בתחילת הדרך במסלול עם חשיפה גבוהה למניות, ובדרך כלל לא נכנס לבדוק כל חודש את קרן ההשתלמות שלו. בשנים בהן יש ירידות הוא לא יעשה שינוי במסלול, כי ברור לו שהצבירה בקרן ההשתלמות תהיה גבוהה בסוף הדרך (אחרי 6 שנים או יותר).

טיפ: בדקו האם אתם מוכנים לקחת סיכונים.


המשקיע שחשוב לו לשמור על הכסף שלו בכל שלב

מהצד השני יש את המשקיעות בסיכון נמוך. הן מהסוג שאוהב לשמור על הכסף.

לפיכך הן מחפשות את ההשקעות היותר בטוחות, לא מעוניינות ברווחים גדולים ורק רוצות לשמור על הכסף שלהן. כמו כן ברור להן שבזמן עליות בבורסה, הן לא יגרפו את כל הרווחים (שאפשר היה לגרוף במסלול מסוכן יותר); אך בה בעת – בזמן ירידות בבורסה ההפסדים לא יהיו גדולים מדי.

טיפ: בדקו אם חשוב לכם לשמור על הכסף שלכם בכל שלב.


המשקיע שמתלבט כל הזמן

יש את המתלבטים בין השקעות בסיכון גבוה או נמוך. כשיש עלייה בבורסה, הם מבקשים להגדיל חשיפה למניות. הם אומנם רוצים להרוויח רווחים גבוהים, אבל לא בכל מחיר; ואז כשיש ירידות, הם מבקשים לשנות למסלול סולידי.

אז מה הבעיה? הבעיה היא שאי אפשר לתזמן את השוק! כשהם מבקשים להגדיל חשיפה למניות, זה רק אחרי שהבורסה כבר החלה לעלות והם הפסידו חלק ניכר מהעליות; וכשיש ירידות בבורסה, הם מבקשים לשנות למסלול סולידי אחרי שהם כבר ספגו ירידות, ואז ההפסד מתקבע.


אז מה הן ההמלצות? איזה משקיע כדאי להיות?

בעת פתיחת קרן השתלמות חדשה ניתן לקבל החלטה להשקיע במסלול מסוכן, ולא לשנות אותו עד שנה לפני שהקרן הופכת נזילה, או ברגע שיש לנו תוכניות לכסף (גם אם יש ירידות בבורסה).

לגבי קרן ותיקה ונזילה, אם אין תוכניות לכסף והקרן מהווה תוכנית חיסכון לטווח ארוך – מומלץ לשקול להשקיע במסלול מנייתי. אם יש תוכניות לכסף, כדאי להשקיע אותו במסלול סולידי.

אם אתן משקיעות שלא מוכנות לקחת סיכונים בלי קשר לטווח ההשקעה – בחרו מסלול סולידי. המשמעות היא שבזמן עליות בבורסה, לא תשנו מסלול ותדבקו במסלול שבחרתן.

טיפ: שבו עם עצמכם, בדקו ומצאו מה היא נקודת האיזון בהשקעה שלכם בקרן ההשתלמות.

אז איזה משקיעים אתם?

צריכים עזרה או ייעוץ?

העתיד שלכם קורה היום
התקשרו 03-6323950